PlatinumCars Logo
Hämtar bilen..

Fotografen på väg

Bilen har precis kommit in till vår anläggning i Norrköping och kommer strax fotograferas.

Porsche 911 997 Turbo Manuell 480hk

Chrono / BOSE / SPEC / Norrköping
Årsmodell
2007
Miltal
7 300
Hk
480
Drivmedel
Bensin
Växellåda
Manuell
Färg
Grå
959 000 SEK

Beskrivning

Nu i lager: en välskött och lågmilad Porsche 911 (997) Turbo – en modern klassiker som kombinerar tidlös design med imponerande prestanda. Bilen är lackerad i färgen grå metallic och har en exklusiv helläderklädsel i Terracotta. Utrustad med en 6-växlad manuell växellåda samt en 3,6-liters dubbelturbomatad boxersexa som levererar hela 480 hk. Fyrhjulsdrift (AWD) säkerställer optimalt grepp och stabilitet. Acceleration 0–100 km/h avverkas på endast 3,9 sekunder och toppfarten uppgår till 310 km/h.

För ett tryggare bilägande erbjuder vi PlatinumCars Trygghet. Prata med våra säljare för att hitta det garantipaket som bäst passar din nya bil!

Säljes nu endast för 959 000 SEK. Finans kan ordnas och vi tar gärna din bil i inbyte!

Utrustning

Visa hela utrustningslistan

Bilder

bild

Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar i annonserna.

Nyhet

Boka tid för bilvård

Ta del av vårt interna PlatinumCars Exclusive Car Treatment - samma exklusiva omhändertagande som bilarna i våra bilhallar.

Bokningsapp